Jaki fotel biurowy wybrać, by nie zniszczyć sobie pleców?

Posted in: Ale krzesła

Wielogodzinna praca przy biurku potrafi być męcząca. Szczególnie gdy miejsce, przy którym spędzamy czas, nie należy do najwygodniejszych. Wpływ na komfort podczas pracy ma zarówno odpowiednie biurko, jak i wygodny fotel biurowy. Co należy wiedzieć przed zakupem fotela biurowego? Jaki fotel biurowy wybrać, by zapewnić sobie wygodną pracę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Na co zwrócić uwagę wybierając fotel do biura? Wybierając z szerokiej gamy modeli foteli biurowych, przede wszystkim należy kierować się swoim zdrowiem oraz komfortem. Według różnych statystyk średnio spędzamy w pozycji siedzącej niemal 80% swojego czasu. Niestety jest to pozycja niezbyt sprzyjająca dla naszego ciała. Niedostosowany fotel biurowy może prowadzić do pojawienia się bólu kręgosłupa lub w najgorszym przypadku do wielu wad. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i uniknąć problemów podczas pracy biurowej warto wybrać dobry fotel.

Czym charakteryzuje się fotel ergonomiczny?

Fotel ergonomiczny to fotel, który jest specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić jak największy komfort i wsparcie dla odpowiednich części ciała podczas pracy przed biurkiem. Posiada on wiele cech, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i wygodę podczas pracy. Czym konkretnie charakteryzuje się fotel ergonomiczny?

 • Anatomiczne oparcie – które dopasowuje się do kręgosłupa ludzkiego i zapewnia odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego, lędźwiowego i piersiowego.
 • Zmiana wysokości oparcia – oparcie najlepiej spełnia swoją funkcję, gdy jest na odpowiedniej wysokości.
 • Regulacją pochylenia oparcia – pozwala na dostosowanie kąta nachylenia do indywidualnych potrzeb.
 • Regulacją wysokości fotela – pozwala na dostosowanie wysokości siedziska fotela do wysokości biurka.
 • Wsparciem dla lędźwi – pomaga utrzymać prawidłową pozycję ciała i zmniejsza napięcie mięśni.
 • Regulacja siły oporu podparcia dla oparcia – pozwala na dostosowanie oporu do indywidualnych potrzeb.
 • Regulacja podłokietników – pozwala na dostosowanie wysokości podłokietników do indywidualnych potrzeb.
 • Wygodnie siedzisko fotela – odpowiednia głębokość siedziska.

Krzesło ergonomiczne zapewnia odpowiednie podparcie dla ciała, dzięki czemu pozycja siedząca jest bardziej komfortowa i zdrowa.

Jak ważna jest regulacja wysokości fotela biurowego?

Regulacja wysokości fotela biurowego jest kluczowa, ponieważ pozwala na dostosowanie wysokości fotela do indywidualnych potrzeb i wzrostu osoby z niego korzystającej. Optymalna wysokość fotela powinna pozwalać na komfortowe oparcie stopy na podłodze, a także na to, aby kolana były ustawione pod kątem prostym względem podłogi, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. Regulacja wysokości fotela pozwala na dostosowanie wysokości siedziska do wysokości biurka, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji ciała i zmniejszenie napięcia mięśni. Warto zwrócić uwagę na to, czy fotel posiada regulację wysokości, ponieważ jest to ważny aspekt, który ma wpływ na komfort i ergonomię pracy.
Podstawa fotela – jaką podstawę powinien mieć dobry fotel? Podstawa fotela powinna być stabilna i trwała, najlepiej wykonana z metalu lub trwałego tworzywa sztucznego. Powinna również posiadać odpowiednie rozmiary, aby zapewnić stabilność fotela. Jest to szczególnie ważne w obrotowych fotelach biurowych, które wyposażone są również w kółka umożliwiające przesuwanie. Niestabilna podstawa mogłaby być skutkiem wypadku.

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry fotel biurowy?

Dobry fotel biurowy powinien być wykonany z trwałych i wytrzymałych materiałów, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie. Materiał fotela biurowego to najczęściej:

 • Skóra ekologiczna lub skóra naturalna – jest trwałym i eleganckim materiałem, który jest łatwy do utrzymania czystości. Jest odporna na zabrudzenia i łatwa do czyszczenia. Skóra naturalna jest również miła w dotyku i przyjemna dla skóry.
 • Tkanina – jest również dobrym wyborem, ponieważ jest trwała, łatwa do utrzymania czystości i dostępna w różnych kolorach i wzorach.
 • Mesh – siatka to dobry materiał dla fotela biurowego, ponieważ pozwala na przepływ powietrza i jest przewiewny. Jest również wygodny i trwały.

W przypadku foteli biurowych należy zwrócić uwagę, aby fotel miał stabilną konstrukcję np. metalowy stelaż, który jest trwały i odporny na uszkodzenia. Warto również rozważyć materiały, które są łatwe do utrzymania w czystości.

Wygodny fotel biurowy a anatomiczne oparcie

Anatomiczne oparcie w fotelu biurowym to oparcie, które jest zaprojektowane zgodnie z kształtem ludzkiego ciała. Zapewnia jak największy komfort i wsparcie dla odpowiednich części ciała. Najlepsze oparcie fotela jest zwykle wyposażone w specjalne wyprofilowanie, które dopasowuje się do kręgosłupa ludzkiego, zapewniając odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego, lędźwiowego i piersiowego. Oparcie ergonomicznego fotela może również posiadać różne funkcje, takie jak regulacja pochylenia, regulacja wysokości oparcia fotela oraz kąta nachylenia, które pozwalają na dostosowanie oparcia do indywidualnych potrzeb. Anatomiczne oparcie w fotelu biurowym jest dobrym wyborem dla osób, które spędzają dużo czasu przed biurkiem, ponieważ pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, poprawia krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni.

Wentylacja krzesła biurowego – czy ma znaczenie?

Ergonomiczny fotel biurowy powinien odznaczać się również odpowiednią wentylacją. Wentylacja krzesła biurowego jest ważna, ponieważ zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Siedzenie przez długi czas w fotelu bez odpowiedniej wentylacji może prowadzić do przegrzania, dyskomfortu i wilgoci. Dlatego ważne jest, aby fotel posiadał odpowiednie otwory lub perforacje, które pozwolą na przepływ powietrza i odprowadzanie ciepła. Warto zwrócić uwagę na wentylację podczas wyboru fotela biurowego, zwłaszcza jeśli pracujesz w ciepłym lub wilgotnym środowisku, lub masz skłonności do pocenia się.

Lepiej wybrać fotel biurowy klasyczny czy kubełkowy?

Wybór między fotelem biurowym klasycznym a kubełkowym zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika i celów, dla których fotel jest używany. Oba modele mogą być wyjątkowo wygodne i zapewniać dobry komfort pracy. Jedyna różnica między nimi to design foteli biurowych, który powinien pasować do ogólnego wyglądu biura. Najważniejsze jest to, aby odpowiedni fotel biurowy był po prostu wygodny. Podsumowując, najważniejsze jest dobranie fotela do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dlatego ważne jest przetestowanie kilku modeli przed dokonaniem wyboru.

Jaki fotel biurowy kupić? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę pomóc Ci w wyborze fotela obrotowego do pracy przy biurku. Podczas zakupu pamiętaj, że fotel biurowy musi zapewniać wystarczający komfort. Nie kieruj się tylko wyglądem, ale również własnym zdrowiem.


Jeśli chcesz kupić fotel biurowy, który zapewni Ci wygodę i komfort nawet podczas długich godzin za biurkiem, zapraszamy do naszego sklepu. U nas możesz do woli wybierać w modelach ergonomicznych foteli, które z pewnością spełnią Twoje wymagania!