Ile przeznaczyć miejsca na stół z krzesłami i na krzesło przy stole?

Posted in: Ale krzesła

Jadalnia to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu lub mieszkania. Warto więc zadbać by wszystkie wspólne, rodzinne posiłki odbywały przy wygodnym i komfortowym stole. Kluczową kwestią, która wpływa na wygodę, jest ilość miejsca, jaką należy na niego przeznaczyć. W tym artykule podpowiadamy ile miejsca przeznaczyć na stół i krzesła oraz ile miejsca potrzeba dla jednej osoby. 

Stół okrągły, kwadratowy czy prostokątny. Jaki kształt stołu zajmuje najmniej miejsca? 

W doborze stołu najważniejszy jest oczywiście kształt jego blatu. Wbrew pozorom to właśnie kształt mebla ma najważniejszy wpływ na jego ustawność i potrzebną ilość wolnego miejsca. Do wyboru przede wszystkim są stoły prostokątne, okrągłe i kwadratowe. Z wymienionej trójki to stół kwadratowy bądź prostokątny najlepiej wpasuje się w pomieszczenie o niewielkich rozmiarach. W przypadku gdy masz więcej miejsca, możesz pokusić się o odrobinę szaleństwa w aranżacji i wybrać stół okrągły lub owalny. 

Ile wydzielić miejsca na krzesło przy stole dla jednej osoby?

Aby każdemu z gości lub domowników było wygodnie przy Twoim stole, pamiętaj o złotej zasadzie, aby na każdego z nich zagospodarować co najmniej 60 cm. Najważniejsze bowiem jest to, by każdemu było komfortowo. Jeśli wybierzesz zbyt mały stół i „upchniesz” go w którymś z kątów domu, może okazać się, siedzący przy nim goście nie będą mieli wystarczająco dużo miejsca. Jeśli masz taką możliwość, możesz pokusić się nawet o 75 cm dla każdej z osób przy stole. 

Ile krzeseł dobrać do stołu w jadalni?

Ilość krzeseł, jaka powinna stanąć przy stole, musi być dopasowana do wygody osób przy nim siedzących. Jest to ważne, ponieważ nikt nie lubi szturchać się łokciami podczas spożywania posiłków. Dlatego właśnie na liczbę krzeseł wpływa przede wszystkim to, że odległość musi mieć co najmniej 60 cm. Przykładowo jeśli posiadasz prostokątny stół o boku 120 cm, liczba nakryć powinna wynosić między 4 a 6. Jeśli chcesz zapewnić swoim gościom jeszcze więcej komfortu, sprawdź, czy pomiędzy siedziskiem a blatem jest ok. 30 cm na nogi. 

Jaka powinna być odległość stołu i krzeseł od ściany? 

Podczas codziennych jak i okazjonalnych posiłków, ważne jest również to aby można było swobodnie przejść wokół stołu. Przemyśl również dobrze liczbę osób, które na co dzień będzie z niego korzystać. Każda z nich powinna móc swobodnie odsunąć krzesła po to, by wstać lub rozprostować nogi. Jeśli głębokości siedziska ma ok. 40 cm minimalna odległość, w jakiej można ustawić stół to mniej więcej 70 cm. Najlepiej jednak jeśli odległość ta będzie wynosiła około metr. 

Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami w jadalni lub salonie? 

Przy projektowaniu przestrzeni do jadalni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak ilość osób, które będą z niej korzystać, rozmiar pokoju oraz preferencje dotyczące stylu i aranżacji. Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać o przestrzeni, która będzie potrzebna, aby krzesła mogły swobodnie wygodnie przesuwać się w tył i w przód. Dlatego zaleca się, aby zostawić co najmniej metr przestrzeni między ścianą a stołem, a także między stołem a innymi meblami w pokoju. Jeśli przykładowy stół ma 100 cm na 120 cm przestrzeń, jaką należy na niego przeznaczyć, powinna wynosić ok. 3 m na 3,20 m. 

Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale pozwoli na pełną wygodę domownikom. Ostatecznie, to kwestia indywidualnych preferencji i stylu, ale zwykle dobrze jest zachować równowagę między funkcjonalnością a estetyką

Meble do jadalni i nie tylko – oferta naszego sklepu

Jeśli marzysz o zaaranżowaniu własnej jadalni i szukasz odpowiedniego stołu i innych mebli koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. W naszym szerokim asortymencie znajdują się stoły w wielu różnych stylach takich jak glamour, loftowy, skandynawski czy nowoczesny. Niezależnie od tego czy szukasz stołu drewnianego, czy metalowego ze szklanym blatem u nas znajdziesz to czego potrzebujesz. Oprócz stołów oferujemy również wiele krzeseł dzięki, którym Twoi goście będą mogli wygodnie się rozsiąść i dobrze się bawić. Znajdziesz u nas krzesła tapicerowane, drewniane jak i z tworzyw sztucznych i metalu. Planując zakup właściwego stołu, rozkładanego lub nie koniecznie przejrzyj nasz asortyment. 

Ile zajmuje stół z krzesłami – podsumowanie

Wiesz już ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami. Wszystko zależy w dużej mierze od wielkości stołu, przestrzeni, jaką można przeznaczyć na jadalnię. Najważniejsze jest jednak to, aby goście mogli przy nim wygodnie i swobodnie funkcjonować. Jeśli chcesz dobrze rozplanować przestrzeń i miejsce na stół i krzesła zastosuj nasze porady, a zagwarantujesz komfort nawet większej liczbie osób.