Jak urządzić biuro w domu – aranżacja home office

Posted in: Ale krzesła

Ostatnie zawirowania związane z pandemią spowodowały, że w naszym życiu na dobre zadomowiło się pojęcie pracy zdalnej lub inaczej home office. Ostatnie lata pokazały, że rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Aby jednak czerpać jak najwięcej z możliwości pracy w zaciszu własnego domu, należy odpowiednio przygotować sobie miejsce do pracy. Dobrze zaprojektowane biuro domowe pomoże Ci skupieniu, koncentracji i kreatywności. Jak więc urządzić sobie miejsce pracy we własnym domu? Jakie meble i dodatki wybrać? Przedstawiamy zestaw praktycznych porad, które poprawią warunki twojej pracy w domu. 

Jakie pomieszczenie wybrać na home office?

To, w jakim miejscu domu lub mieszkania najlepiej wydzielić przestrzeń do pracy zależy od tego jak dużym lokalem dysponujesz. W przypadku gdy posiadasz jedno wolne pomieszczenie, sprawa jest prosta. Przerabiasz je na oddzielny pokój biurowy. Oddzielenie strefy mieszkaniowej od strefy pracy poprawia higienę pracy oraz komfort. W oddzielnym pokoju można liczyć na pełen spokój niezakłócony przez innych domowników. Jeśli jednak nie masz możliwości zaaranżowania oddzielnego pomieszczenia, postaraj się o wyznaczenie kącika biurowego np. w salonie. Stanowczo odradzamy tworzenie kącika do pracy w sypialni, która przede wszystkim powinna być przeznaczona do spania. 

Domowe biuro – jak je zaprojektować?

Komfortowe miejsce do pracy to przede wszystkim odpowiedni projekt. Planując rozmieszczenie wszelkich elementów miejsca do pracy, należy przeanalizować ich funkcje oraz skonfrontować z własnymi potrzebami. W procesie projektowania swojego wymarzonego miejsca pracy należy również wziąć pod uwagę kwestię budżetu, aby nie zaplanować czegoś, co zbytnio go nadwyręży. Planując własną aranżację, posiłkuj się gotowymi projektami, które znajdziesz w internecie. Może akurat znajdziesz coś, co Cię zainspiruje.

Jak urządzić domowe biuro, aby było funkcjonalne?

Jeśli planujesz urządzić domowy gabinet, przede wszystkim musisz zadbać o to, by był funkcjonalny. Praca w domu tak jak i poza nim trwa tyle samo czasu, dlatego kluczowe jest to, aby nawet po 8 godzinach efektywność pracy nie spadała. Gdy będziesz urządzać wnętrze, ważne jest to, by oddzielić miejsce pracy od wypoczynku. Możesz do tego użyć różnego typu mebli np. szafek na książki lub takich, na których rozstawisz rośliny. Rośliny to również ważny element, który działa odstresowująco i sprzyja przyjaznej atmosferze. Jeśli chcesz stworzyć wygodne i funkcjonalne miejsce, zadbaj też o to, by wszystkie najpotrzebniej rzeczy mogły być przechowywane w zasięgu reki. Optymalne rozmieszczenie mebli oraz narzędzi pracy ułatwi Ci codzienną pracę. 

Meble do biura w domu – jakie biurko, krzesło i szafki

Jeśli pracujesz w domu, musisz wiedzieć, że nieodzowną częścią funkcjonalnego home office są meble. Główną rolę odgrywają tu przede wszystkim biurko i fotel, ale nie można zapomnieć też o dodatkach takich jak lampka czy pułki na dokumenty. Jak dobrać odpowiednie meble do? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek: 

  • Biurko – jest to mebel, który w szczególności odpowiada za właściwej warunki do pracy. Dobierając odpowiedni rodzaj biurka, przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar i wysokość blatu. Optymalna wysokość będzie wynosiła około 75 cm. Pamiętaj, że im jesteś wyższy/wyższa biurko też powinno być wyższe. Odpowiedni rozmiar blatu biurka sprawi, że bez trudu zmieścisz na nim monitor, laptopa, klawiaturę, myszkę i inne potrzebne narzędzia pracy. Możesz zdecydować się również na biurka z regulacją wysokości, które dopasowują się do Twoich potrzeb, a nawet umożliwiają pracę w pozycji stojącej. 
  • Fotel biurowy – jeśli preferujesz pracę na siedząco, musisz dobrać również wygodne krzesło. Najlepszym wyborem będzie ergonomiczny fotel biurowy, który zapewni Ci wygodę nawet przy wielogodzinnej pracy. Poprawi on Twoją pozycję przy biurku, a co za tym idzie jakość pracy. Zapewni komfort dla Twoich pleców, dzięki czemu nie nabawisz się np. zwyrodnień kręgosłupa. Wybierz taki fotel, który ma możliwość regulacji wysokości i podparcia dla pleców.

Jeśli nie wiesz, jakie meble wybrać do domowego biura koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas wysokiej klasy fotele biurowe oraz biurka do pracy, które świetnie sprawdzą podczas codziennego użytkowania. 

Jak pomalować gabinet w domu? – kolory, które pomogą Ci w pracy 

Domowe biuro to miejsce, które powinno być urządzone według Twoich preferencji. Tylko wtedy będziesz czuć się w nim swobodnie. Aranżując domowe biuro, masz również możliwość pomalować je na wybrany przez siebie kolor. Oczywiście jeśli znajduje się ono w salonie, musisz dopasować je do reszty mieszkania. Jeśli jednak jest w osobnym pokoju, masz większe pole do popisu. Oczywiście najlepiej jeśli postawić odpowiadające Twoim preferencjom, czyli takie, w jakich dobrze się czujesz. Musisz jednak pamiętać, że biuro to miejsce pracy, które wymaga skupienia i koncentracji, a jaskrawe kolory może to mocno zaburzać. Najlepszym wyjściem będzie więc postawienie na jasne kolory najlepiej biel lub odcienie szarości. 

Praca w domu – wady i zalety tego rozwiązania

Praca zdalna, pomimo że coraz popularniejsza ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jeśli zastanawiasz się, czy ten rodzaj pracy jest dla Ciebie, przyjrzyj się największym zaletom i wadom tego rozwiązania.

Zalety pracy w domu:

  1. Elastyczność – praca w domu umożliwia elastyczne planowanie czasu i zwiększenie kontroli nad harmonogramem dnia pracy. Można zwykle pracować o dowolnej porze dnia, co jest szczególnie korzystne dla osób, które mają rodzinę i potrzebują czasu na opiekę nad dziećmi.
  2. Oszczędność czasu – tego typu praca pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy, kupowanie posiłków czy na odzież roboczą.
  3. Mniej stresu – praca z domu może zredukować poziom stresu, który często towarzyszy pracy biurowej. Można pracować w komfortowych warunkach i mieć pełną kontrolę nad otoczeniem.

Wady pracy w domu:

  1. Izolacja – przebywanie w domu może prowadzić do poczucia izolacji, poprzez brak interakcji z innymi pracownikami i brak okazji do budowania relacji zespołowych.
  2. Brak samodyscypliny – praca w domowym zaciszu wymaga samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem, ponieważ brak nadzoru i kontroli ze strony przełożonych może wpłynąć na efektywność.

Jak urządzić biuro w domu? – podsumowanie

Jeśli planujesz przejść na pracę zdalną i urządzić biurową przestrzeń w domu koniecznie stosuj się do naszych porad. Pamiętaj, że dobrze urządzone domowe biuro wpłynie na komfort i jakość Twojej pracy. Szukając odpowiednich mebli do pracy i wypoczynku, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz tu przede wszystkim biurka oraz ergonomiczne fotele biurowe