Jak wyczyścić krzesło biurowe? Czyszczenie i konserwacja foteli biurowych

Posted in: Ale krzesła

Fotel biurowy to ważny element miejsca pracy. To dzięki niemu możesz liczyć na komfort i wygodę nawet po wielu godzinach pracy przy biurku. Dlatego, jeśli posiadasz wysokiej klasy, wygodny fotel biurowy i chcesz, żeby posłużył Ci jak najdłużej, musisz dobrze o niego zadbać. Ważne w tym temacie będzie czyszczenie oraz konserwacja elementów fotela biurowego. Jak podejść do jego czyszczenia? Jak należy czyścić krzesło w zależności od rodzaju tapicerki? Jak konserwować materiał? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Procedury czyszczenia krzeseł biurowych

Nie tylko w przypadku foteli biurowych czyszczenie warto rozpocząć od sprawdzenia metki. Informacje na niej zawarte są bardzo ważne. Metka tapicerska posiada szereg symboli od producenta, które pomogą Ci dobrać odpowiednie środki czyszczące oraz sposób czyszczenia do rodzaju materiału. Inaczej czyści się bowiem skórzany fotel biurowy a inaczej tapicerowane krzesło. Wśród informacji na metce znajdziesz m.in. takie symbole jak:

  • W – oznacza, że krzesło należy czyści wodą lub produktem na bazie wody.
  • S – do czyszczenia fotela należy użyć rozpuszczalnika bezwodnego.
  • W/S – w zależności od rodzaju zabrudzenia można użyć jednego albo drugiego środka.
  • X – nie stosować środków chemicznych. Można użyć odkurzacza lub szczotki.

Warto pamiętać o stosowaniu się do powyższych zaleceń producenta, ponieważ w innym przypadku czyszczenie tapicerki może skończyć się jej zniszczeniem. 

Czyszczenie krzeseł tapicerowanych

W zależności od rodzaju materiału, jakim krzesło zostało obite, należy użyć innego sposobu czyszczenia. Na przykład do krzesła tapicerowanego tkaninami takimi jak welur czy aksamit, które są dość delikatne, należy ostrożnie dobrać środek piorący, aby ich nie zniszczyć. Dobrym pomysłem będzie wybór dedykowanych preparatów. W przypadku materiałów syntetycznych nie trzeba się martwić o powierzchnię fotela. Wyczyścić można go dowolnym środkiem piorącym, zgodnym z zaleceniem producenta.

Jak wyczyścić skórzany fotel?

Fotele biurowe skórzane można czyścić na kilka różnych sposobów. Skóra to materiał naturalny, który przy odpowiednim dbaniu odwdzięcza się niebagatelnym stylem i ponadczasowym wyglądem. Jeśli na twoim skórzanym fotelu pojawiły się niechciane zabrudzenia, możesz usunąć je np. za pomocą specjalnego mleczka. Dzięki niemu po czyszczeniu skóra będzie odpowiednio nawilżona i nie popęka. Innym sposobem jest specjalne mydło glicerynowe, które nanosi się za pomocą wilgotnej ściereczki.

Czyszczenie fotela biurowego siatkowego

Siatka mesh, która wykorzystywana jest na oparciach, jak i siedziskach foteli wykonana jest z tworzyw sztucznych. Sprawia, to, że czyszczenie jest dość proste. Można je wykonać za pomocą specjalnego środka lub zwykłego mydła. Pamiętaj jedynie, aby zbytnio nie szorować powierzchni siatki a jedynie delikatnie ją przetrzeć.

Konserwacja fotela obrotowego

Na zakończenie czyszczenia fotela warto wykonać również odpowiednią konserwację. Konserwację fotela można wykonać za pomocą odpowiednich środków, które pozwolą dłużej zachować materiał w dobrej formie. Można również przejrzeć i wyczyścić inne mechanizmy. Warto wyczyścić kółka i dobrze naoliwić oraz sprawdzić działanie mechanizmów regulacji. 

Jak często czyścić i konserwować biurowe fotele skórzane i z innych materiałów?

Odświeżyć fotel biurowy warto regularnie, nie tylko wówczas gdy pojawią się na nim widoczne zabrudzenia. Również podobnie wygląda sytuacja z konserwacją materiału oraz wszelkich mechanizmów. Regularne czyszczenie foteli pozwoli zachować je w dobrej kondycji. Zadbane meble biurowe zarówno dobrze wyglądają, jak i również dłużej zachowują swoją jakość. 

Jak wyczyści fotel biurowy – podsumowania

Niezależnie od rodzaju fotela biurowego i metod czyszczenia warto to robić stosunkowo regularnie. Pamiętaj jednak aby dobrać odpowiedni sposób, jak i środki do materiału, z jakiego wykonano meble. Jeśli planujesz wyczyścić tapicerkę fotela biurowego, stosuj się do naszych podpowiedzi, a na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na koniec polecamy również zajrzeć do oferty naszego sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wybór foteli biurowych. Jeśli Twoje stare krzesło wymagać będzie zmiany, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.